100.000 (zł) powodów ku temu abyś zadbał o bezpieczeństwo w Twojej firmie. Apelacja odrzucona, wyrok zapadł... "Drobnostka" spowodowała uszczuplenie portfela pracodawcy i utratę wzroku jednego oka pracownika. Takie przypadki motywują do współpracy z BHP! Można było tego uniknąć, wystarczyła szybka analiza i znikomy koszt...
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 29 listopada 2012 r. III APa 23/12
Zaniedbanie obowiązku zapewnienia pracownikom bezpiecznego stanowiska pracy uzasadnia odpowiedzialność pracodawcy na zasadzie winy. Tolerowanie przez dozór niewłaściwych, zagrażających bezpieczeństwu metod pracy uzasadnia uznanie winy zakładu pracy, jeżeli wskutek stosowania tych metod nastąpi wypadek.
Co tam się wydarzyło?
- Poszkodowany wykonuje prace na stanowisku szklarza. Na polecenie zajmował się rozszkleniem szklarni.
- Demontaż szyb wykonywał poprzez odbicie młotkiem szprosa, w którym osadzona była szyba. Wyjęte za pomocą przyssawki szyby opuszczane były w dół, gdzie pracownicy odbierali je i kładli na paletach. W trakcie kolejnego uderzenia młotkiem w szpros, odłamek szkła uderzył powoda w lewe oko.
- Poszkodowany traci widzenie w oku, a zdarzenie uznano za wypadek przy pracy.
Jakie zaniedbania stwierdzono- BHP?
- Nie wydano okularów ochronnych w oparciu o między innymi analizę faktur z poprzednich lat oraz zweryfikowano wyjaśnienia świadków (innych pracowników).
- Brak szkolenia z zakresu BHP na stanowisku gdzie pracownik posiada kontakt z szkłem.
- Brak poinformowania o obowiązku zabrania i używania wszystkich środków ochrony osobistej (w tym okularów ochronnych).
BONUS: ZUS orzekł 35% stałego uszczerbku na zdrowiu!
Zwróć na to uwagę!
Okulary ochronne to koszt od 2zł wzwyż za sztukę! Jednym z kluczowych zadań w zakładzie jest określenie zagrożeń występujących na stanowiskach pracy i dobranie odpowiednich środków ochronnych dla pracowników wykonujących pracę na nich. Pamiętać należy, że każde stanowisko wymaga indywidualnej oceny w zakresie zapewnienia odpowiednich zabezpieczeń (np. poprzez zapewnienie okularów ochronnych).
O podstawach prawnych dotyczących stosowania środków ochrony indywidualnej pisałem w poprzedniej publikacji. Koniecznie do niej zajrzyj klikając TUTAJ.
Chętnie przeprowadzę powyższą analizę i pomogę Ci w doborze środków ochrony indywidualnej dla Twoich pracowników. Skontaktuj się ze mną mailowo bądź telefonicznie żeby zadziałać nim będzie za późno (choroba zawodowa, wypadek przy pracy czy kontrola zewnętrzna)...
Więcej informacji na temat możliwej współpracy znajdziesz klikając WSPÓŁPRACA oraz polub mój FANPAGE aby nie umknął Ci żaden kolejny materiał.