Może nie muszę?
W większości przypadków szkolenie jest wymagane. Kluczowe jest w tym miejscu wskazanie Art. 2373 (Dz.U.2020.1320 Kodeks Pracy). Szczególnie ważny jest w tym miejscu §2.
§ 2.Pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.
Istnieją wyjątki!
Dlaczego wcześniej zaznaczyłem, że wymóg dotyczy większości przypadków? Dlatego, że istnieje pewna grupa pracodawców, którym ustawodawca umożliwia odstąpienie od wykonywania szkoleń okresowych BHP. Określa to §22.
§ 22Szkolenie okresowe pracownika, o którym mowa w § 2, nie jest wymagane w przypadku pracownika na stanowisku administracyjno-biurowym, gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, chyba że z oceny ryzyka, o której mowa w art. 226 pkt 1, wynika, że jest to konieczne.
Dodatkowo, zwróć uwagę na to Rozporządzenie- Dz.U. 2019 poz. 757!
Pamiętaj, bierz pod uwagę bezpieczeństwo pracowników. Szkolenie BHP (w tym przypadku okresowe) jest jednym z punktów w zakresie budowania kultury bezpieczeństwa w zakładzie- nie warto go zaniedbywać.
Gdzie szukać dalej?
Udało nam się określić czy obowiązek realizacji szkoleń dotyczy pracowników w Twoim zakładzie. Kolejny krok kieruje nas do Rozporządzenia (Dz.U.2004.180.1860), które to określa:
- szczegółowe zasady szkoleń BHP,
- zakresy tych szkoleń,
- wymagania dotyczące treści i realizacji programów szkoleń,
- zwolnienia dotyczące odbywania szkoleń.
Ile trwa szkolenie okresowe bhp?
Szkolenie okresowe BHP nie jest szkoleniem, które może trwać 15 minut- FAKT! Czas trwania szkolenia zależy w dużej mierze od tego na jakie zadania wykonuje dany pracownik i jakie zagrożenia na nich występują. Jakie grupy wyróżniamy?
- Szkolenie okresowe pracodawców i innych osób kierujących pracownikami- minimum 16 godzin lekcyjnych. Prowadzone w formie kursu lub seminarium albo samokształcenia kierowanego.
- Szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych- minimum 8 godzin lekcyjnych. Prowadzone w formie formie instruktażu.
- Szkolenie okresowe pracowników inżynieryjno-technicznych- minimum 16 godzin lekcyjnych. Prowadzone w formie kursu lub seminarium albo samokształcenia kierowanego.
- Szkolenie okresowe pracowników służby BHP i osób wykonujących zadania tej służby- minimum 32 godzin lekcyjnych. Prowadzone w formie kursu lub seminarium albo samokształcenia kierowanego.
- Szkolenie okresowe pracowników na stanowiskach administracyjno-biurowych oraz innych (o których mowa w § 14 ust. 2 pkt 6)- minimum 8 godzin lekcyjnych. Prowadzone w formie kursu lub seminarium albo samokształcenia kierowanego.
Co ile trzeba realizować szkolenie bhp (okresowe)?
- Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych- 3 lata, a w przypadku gdy wykonywane są prace szczególnie niebezpieczne- 1 rok.
- Osoby będące pracodawcami oraz inne osoby kierujące pracownikami (np. kierownicy, mistrzowie czy brygadziści)- 5 lat.
- Pracownicy inżynieryjno-techniczni, służby BHP i inne osoby wykonujące zadania tej służby, inni pracownicy (niewymienieni w pozostałych punktach)- 5 lat.
- Pracownicy na stanowiskach administracyjno-biurowych- 6 lat.
PS: Pamiętaj, że 1 godzina lekcyjna to 45minut zegarowych! W związku z tym, 8 godzin lekcyjnych to 6 godzin zegarowych.
Warto samemu?
Wracając, pracodawca może samodzielnie realizować zadania służby BHP. O kim mowa?
- Zatrudniają do 10 pracowników.
- Zatrudniają do 50 pracowników i są zakwalifikowani do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Pracodawca ten musi wziąć udział w szkoleniu dla pracodawców wykonujących zadania służby BHP. W związku z tym, powinien odbyć szkolenie BHP trwające co najmniej 64 godziny lekcyjne. Prowadzone ono powinno w formie kursu lub seminarium (wykluczono możliwość realizacji szkolenia w formie samokształcenia kierowanego).
Rozważyć tutaj należy tzw. "koszt alternatywny". Czy czas przeznaczony na zajmowanie się tematem nie lepiej wykorzystać na rozwój swojej działalności, a tematykę BHP zlecić osobie wyspecjalizowanej w tym zakresie?
Awansowałem...
Kluczowe jest to, że pracownicy zatrudnieni na stanowisku kierowniczym powinny odbyć takowe szkolenie w trybie pilnym (zgodnie z rozporządzeniem- do 6 miesięcy od zmiany stanowiska). Skąd takie zalecenie? Mianowicie, jednym z punktów szkolenia okresowego BHP dla tych osób jest wątek szkoleniowy.
Organizacja i metodyka szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (z uwzględnieniem metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego) oraz kształtowanie bezpiecznych zachowań pracowników w procesach pracy.
W związku z powyższym, im szybciej dany pracownik "odhaczy" dedykowane szkolenie BHP, tym szybciej będzie mógł prowadzić instruktaż stanowiskowy.